Konstrukcja czołgu 7TP była polskim rozwinięciem brytyjskiego czołgu Vickers E którego licencję kupoła Polska. W porównaniu z czołgiem Vickers, 7TP miał mocniejszy silnik wysokoprężny. Takie rozwiązanie było znacznie bezpieczniejsze, niż stosowane powszechnie w tamtym okresie silniki benzynowe ze względu na mniejszą łatwopalność oleju napędowego. Pierwsze 24 czołgi wyprodukowano w przejściowym wariancie dwuwieżowym. W modelu dwuwieżowym, obie wieże umieszczone były obok siebie w przedniej części kadłuba. Miały one kształt cylindryczny. Zbudowane były podobnie jak w wersji jednowieżowej, tj. do stalowego szkieletu przymocowane były stalowe płyty. W przedniej części obie wieżyczki miały wbudowaną płytę z okrągłym otworem, w którym zamontowane było jarzmo z karabinem maszynowym. W każdej z nich znajdował się właz dla załogi. Po bokach miały wycięcia w kształcie prostokątów, które służyły do obserwacji terenu. Wycięcia te były chronione przez specjalne szkło pancerne. Czołg 7TP w wersji dwuwieżowej uzbrojony był w okresie początkowym w 1 ckm. Hotchkins wzór 25 kal. 7,92 mm lub ckm Browning wzór 30 kal. 7,92 mm, w pierwszej wieży, w drugiej zamontowany był w km Hotchkins kal. 13,2 mm. W następnych wersjach w obu wieżach znajdował się ckm Browning wzór 30 kal. 7,92 mm. W tym drugim przypadku zapas amunicji liczył 6000 sztuk do obu karabinów. W jednej z wieżyczek stanowisko bojowe miał dowódca czołgu, który równocześnie obsługiwał ckm, w drugiej wieżyczce przebywał drugi członek załogi. W modelu jednowieżowym stanowisko bojowe ładowniczego znajdowało się z prawej strony armatki. Obsługiwał on także peryskop odwracalny Gundlacha. W przedniej części kadłuba znajdowały się dwa zbiorniki paliwa. Po lewej stronie umieszczony był zbiornik główny, w którym mieściło się 110 l ropy, a obok niego zamontowany był zbiornik rezerwowy o pojemności 20l. paliwa, które znajdowało się w zbiornikach, wystarczało na przejechanie odcinka drogi o długości od 130 do 160 km.
Wariant jednowieżowy był wyposażony w armatę przeciwpancerną 37 mm Bofors. W chwili wybuchu wojny polski czołg 7TP stanowił jedną z najbardziej udanych konstrukcji w zakresie broni pancernej. Posiadał on szereg rozwiązań niespotykanych w innych wozach tej klasy w tamtym okresie, jak peryskop odwracalny. 7TP ustępował wyraźnie pod względem opancerzenia oraz kalibru działa jedynie niemieckiemu czołgowi PzKpfw IV.
Podstawowe dane taktyczno-techniczne czołgu 7TP jednowieżowego.
Załoga 3 ludzi
Masa 9900 kg
Wymiary długość 4880 mm, szerokość 2430, wysokość 2300mm prześwit 380 mm.
Prędkość maksymalna na drodze 32 km|h, zasięg w terenie 130 km,
Opancerzenie kadłub przód 10-17 mm, boki 13-17 mm, dno 9,5 mm, góra 5 mm, wieża przód boki i tył 15 mm, góra 10 mm
Uzbrojenie w wiezy armata wz 37 kalubru 37 mm amunicja 80 naboi sprzężonych z karabinem maszynowym wz.30 kalubru 7,92 mm z zapasem 3960 naboi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz